Hatay’da Oyun Hareketi Derneği Faaliyetleri

Bu blogta Oyun Hareketi Derneği’nin 20 Şubat 2023 ile 15 Ağustos 2023 tarihleri arasında gerçekleşen Hatay çalışmalarının dökümü yer almaktadır.

Bu yardımların sahada ihtiyaç sahiplerine ulaşması için yardım yapan herkese sonsuz teşekkürler ile;

1)Üyelerimiz ve deprem sonrası gönüllüler ile 50’yi aşkın sokak oyunları setini dağıttık..

2)Derneğimiz deprem sürecinin başından itibaren nakdi destek toplamadı. Bunun yerine trend yoldan alışveriş sepeti oluşturduk ve derneğimize pek çok malzeme desteği yapıldı. Bu malzemeler HOP üçüncü adım ağırlıklı olmak üzere kendi uygulamalarımızda kullandık. Bazı sıcak temasta olduğumuz köy okulları ve eğitim çadırlarında kullandık. Ayrıca bu setlerimizin bir kısmı da diğer deprem bölgelerinden gelen talepler doğrultusunda talep sahiplerine iletildi.

3)Bu süreç içinde derneğimiz sahip olduğu sınırlı bütçe ile (yaklaşık 25.000 TL) aşağıdaki harcamaları yaptı. Bu bağışın 15.000 TL’si Tan Okulları kermesinden kalanı ise üyelerimiz veya üye yakınlarımızın bağışlarından elde edilmiştir.

-Kira ödemesi (dernekler yerleşkesi ofisi)

-Sokak oyunları setleri zemin ve boya malzemeleri

-Sahada ulaşım maliyeti (benzin masrafı)

-Sahada gönüllü çalışmalarında kullanılmak üzere yeme – içme masrafı

3)İBB Oyun İstanbul ile birlikte 203 Hayal Gücü Oyun Parkı uygulaması. Uygulamalarının tasarımı ve uygulayıcı Oyun Kurucular, Oyun Hareketi tarafından sağlandı.

4)Bilgi Üniversitesi tak-sök oyun alanları saha uygulamasına lojistik destek.

5)Bursa BB. Narlıca kampüsüne kurulan Uludağ Elektirik yaşam ve eğitim kampüsünde Esnek Oyun Alanı atölyesi.

6)Bursa Müze Masal Şenliği-Hatay etkinliklerinde saha planlama destek.

7)Sahada çalışacak pek çok stk’ya saha öncesi hazırlık süreçlerinde online toplantılar ile deneyim aktarımı.

8)Kriz koşullarında çocuklar için oyunun iyileştirici etkisinin toplum genelinde anlaşılması ve desteklenmesi için medya çalışması.

Son olarak her ay maaşından saha çalışmaları için para gönderen, sahada ihtiyaç oluştuğunda destek çağrısına hemen yanıt veren üyelerimiz, sosyal medya paylaşımlarımızdan sonra çorbada benim de tuzum olsun diyen sevgili dostlarımız sayesinde çok küçük bütçeler ile sahada uzun soluklu- derinlikli- diğer saha çalışmalarına model olabilecek işler ürettik. Ve bunları yapabilmek için fonları, sponsorları beklemedik…