Okullarda Oyun Kültürü

Atölyenin hedefi öğrencilerin okul içinde ve dışında oyun hakkının fark edilmesidir. Okullarda Oyun Kültürü atölyesi içeriği 1 O x 4 H olarak formüle edilmiştir

Oyun Herkesle: Okullarda farklı yaş gruplarından öğrencilerin de birlikte oyunlar oynayabileceği ve bu dikey ilişkilerin de hem öğrenciye hem de okul kültürüne yönelik yararları tartışılır. Dikey ilişkilerin geliştirilebileceği tasarımsal oyun örnekleri paylaşılır.

Oyun Her Yerde: Okul bahçelerine çizilmiş sokak oyunları her zaman etkin biçimde kullanılabiliyor mu? Bu oyunların oynanmasının önündeki engel ne? Okulun her yerinde fiziksel oyun oynamak nasıl mümkün olur?

Oyun Her Zaman: Törenler, ödevler, ders tekrarları, karne günleri, şenliklerde oyunlardan yararlandığımızda nasıl sonuçlar çıkar?

Oyun Her Şeyle: Oyunların ders içi ve dışı kullanımı konusunda ikna olmuş öğretmenin karşısında başka bir problem de oyun materyallerine sahip olmak. Sınıfımızın bütün duvarını kutu oyunları ve hazır oyun materyalleri, oyuncaklarla mı dolduracağız? Bütçemiz var mı? Bütçemiz varsa bunları koyacak yerimiz var mı? Peki hazır oyuncak almak yerine materyal dönüştürerek öğrencilerimize doğru rol modeller olamaz mıyız?

75 dakika

Etkileşimli ve oyun örnekleri ile akıcı bir atölye